2 stycznia 2009 14:06

Poradnik dla początkującego przedsiębiorcy - Faktury dla nieksięgowych

Kiedy wykonujesz jakąś usługę, albo coś sprzedajesz (na tym polega firma) wystawiasz fakturę, tutaj dowiesz się kilku przydatnych rzeczy na ten temat.

Po co na fakturze są cztery daty?

To pewnie dlatego, że dwa podatki - dochodowy i VAT - walczą o to który jest ważniejszy i nie mogły się dogadać.

Wydajesz towar 30 stycznia, fakturę musisz wystawić w ciągu 7 dni. OK, 1 lutego wystawiasz fakturę, zdążyłeś. Towar przyjechał do klienta 3 lutego. A faktura pocztą przyszła 5 lutego. Przeszła przez magazyn, została sprawdzona i 10 lutego została wpisana do księgi u klienta. Stąd właśnie tyle dat.

Podatek dochodowy płacisz w styczniu, bo liczy się data sprzedaży. Twój klient koszt uzyskania przychodu wpisuje również w styczniu. Podatek VAT płacisz w lutym, tutaj decyduje data wystawienia dokumentu. Klient odlicza VAT w lutym, tutaj decyduje data otrzymania (a nie wystawienia) dokumentu.

Jak to możliwe, że klient wpisał fakturę jako koszt w styczniu, skoro otrzymał ją w lutym? Tak to już jest, że podatek płacisz pod koniec miesiąca za poprzedni miesiąc, jest to właśnie czas na otrzymanie wszystkich faktur.

Termin płatności

Fakturę możesz wystawić w ten sposób, że zobowiązujesz odbiorcę do zapłaty np. w ciągu dwóch tygodni. Co jeżeli nie zapłaci? Cóż, należy sprawdzić firmę przed udzieleniem kredytu.

Sposobem na terminy płatności może być faktoring, czyli obarczenie specjalnej firmy obowiązkiem ściągania pieniędzy od Twoich klientów (niestety, dopiero kiedy coś kupią). Oczywiście im mniejsze jest Twoje ryzyko, tym ta usługa jest droższa. Z drugiej strony można umówić się nawet tak, że faktor wpłaci pieniądze na Twoje konto już w momencie wystawienia faktury. Wszystko pięknie, ale zamówiony faktoring pokazuje Twoim klientom, że im nie ufasz. Nic dodać, nic ująć.

W sytuacji kiedy wystawisz fakturę i ją zaksięgujesz, musisz zapłacić podatek, nawet jeżeli klient zalega z płatnością. Dopiero postanowienie komornika o niemożności odzyskania pieniędzy jest podstawą do zaliczenia kwoty faktury w koszty. Niestety, pozwala to jedynie odzyskać niesłusznie zapłacony podatek.

Przeczytaj to tylko, jeżeli sprzedajesz ze stawką zwolnioną VAT

Poza takimi wyjątkami jak paliwo, zazwyczaj można odliczyć cały VAT z kupionych rzeczy. Odlicza się to od VAT-u do zapłacenia ze sprzedanych rzeczy.

Masz bursę. Do cen nie doliczasz VAT-u bo usługi burs są objęte stawką zwolnioną. Ale płacisz ubezpieczenie za budynek, które jest opodatkowane stawką VAT 22%. Popatrzmy, nie masz VAT-u do zapłacenia, ale kupujesz z VAT-em, więc możesz liczyć na zwrot VAT-u z urzędu? Niestety, rzeczy kupione na tę część firmy, która jest zwolniona z VAT-u, nie mogą być odliczone z VAT-u.

W bursie masz też kino. Stawka VAT 22%, pobierasz ją od klientów i oddajesz do skarbówki. Czy teraz możesz odjąć VAT zapłacony jako część ceny ubezpieczenia (powiedzmy, że ubezpieczyłeś cały kompleks)? Tak, ale proporcjonalnie tyle, ile stanowią Twoje przychody z kina. Jeżeli 90% przychodów masz z bursy, a 10% z kina, możesz odjąć 10% VAT-u wydanego na coś, co dotyczy zarówno bursy, jak i kina. Ale VAT wydany w całości na kino, jest w całości odliczany.

Jeżeli działalność zwolniona z VAT stanowi mniej niż 2% całej Twojej działalności (chodzi o przychody), możesz o tym wszystkim zapomnieć i odliczać VAT normalnie.

Co to jest rachunek?

Jeżeli jesteś vatowcem, wystawiasz faktury VAT. Jeżeli nie jesteś vatowcem, wystawiasz rachunki. Różnią się one od faktur tym, że nie zawierają żadnych informacji o podatku VAT.

Kiedy powinieneś wystawić fakturę wewnętrzną?

Faktura wewnętrzna jest bardzo dziwacznym pomysłem. Postaram się to jednak wyjaśnić. Kupujesz coś do odsprzedaży i oczywiście odliczasz od tego VAT. Niestety nie udało się tego czegoś sprzedać, dlatego przeznaczasz to do wewnętrznej konsumpcji (nie ważne czy to się da zjeść, czy nie). Wtedy właśnie wystawiasz fakturę wewnętrzną, żeby przyznać się przed skarbówką, że ten VAT nie powinien był być odliczony i tym samym jednak go nie odliczysz.

Dodaj komentarz

  Country flag

biuquote
  • Komentarz
  • Podgląd
Loading